Місто в облозі. Як діяти?

В чому гарантія успішного виживання? В своєчасності. Все потрібно робити своєчасно і вчасно. Заздалегідь продумати маршрути виходу з міста. Пункти тимчасового відпочинку, основна кінцева точка, допоміжна кінцева точка. На полювання йти поки ще є патрони і сили полювати, робити укриття до настання морозів чи сезону дощів, запобігати ризикам, а не хоробро боротися з їх наслідками. Тому, що профілактика потребує набагато менше зусиль, а ніж виправляння наслідків помилок.

Можу зрозуміти причини через які люди залишаються виживати в блокадних містах. Примарна надія, що “все це не на довго”, пересилює страх гіпотетично невідомого. Але в такому випадку треба усвідомлювати щоденний ризик власним життям і життям своїх близьких.  Кожен вирішує чи доцільно виїхати і почати життя з чистого листка чи ні.  Адже тривале виживання в умовах стресу надзвичайно негативно діє, як на психіку, так і на здоров`я. Бувають ситуації коли виїжджати вже пізно або нікуди. В будь-якому випадку тільки ти приймаєш рішення і тільки ти несеш за нього відповідальність.

Якщо ти вирішив залишитись виживати в блокадному місті, то тобі потрібно розуміти всі загрози і бути готовим до них.

Що “свої”,  що “чужі” – всі дуже здерневовані. Тому основою виживання в блокадному місті являється, як умога менше до себе привертати увагу озброєних людей. Для цього варто уникати яскравого одягу, який можуть помітити з далеку та будь-який камуфляж, щоб тебе не сприйняли за військового. В руках не носити нічого, що нагадувало б зброю, ніде зайвий раз не затримуватися, не вести фото чи відео зйомки – вийняток якщо на тобі виразно написано слово “PRESS”- інколи по представниках ЗМІ не стріляють тільки тому, щоб не викрити власну позицію.

Влаштовувати сховище у власній квартирі – сумнівне задоволення, оскільки наші квартири не пристосовані для оборони. Більше того, обвалення багатоповерхівки через потрапляння снаряду миттєво перетворює затиштну оселю в масове захоронення. Ідеальним буде укріплений підвал. Мені відмий випадок коли мешканці першого поверху в багатоповерхівці, спромоглися вибити собі люк у власний підвал, що знаходився під ними. Для укриття від обстрілу чи бомбардування досить зручно. І доступ до запасів їжі допоможе перечекати в автономному режимі. Але з будь-якого підвалу повинен бути запасний вихід – якщо будинок завалиться, то на прихід рятувальників не розраховуйте.

Залишаючись в квартирі, в багатоповерховому будинку, ти повинен враховувати, що в блокадному місті, з великою вірогідністю, відключать електроенергію. Окремими острівцями з електрикою можуть залишатися лікарні, адміністративні будівлі, військові частини та виробничі потужності першої необхідності.

Більшість спальних районів та другорядних, по важливості, мікрорайонів залишиться без електроенергії. Чи через диверсії ворога, чи через злочинну недбалість міської адміністрації, чи з об’єктивних причин, проте в будь-якому разі ти повинен бути до цього готовим. Це означатиме, що ліфти не працюватимуть, в ночі буде темно, не працюватиме холодильник, електроплити. Відключення, майже, по всьому умісту означатиме зупинку роботи насосних станцій, що подають воду в житло і газові станції, що подають газ – тобто і на газових плитах ти їжі теж не приготуєш. По воду доведеться ходити до найблищої водойми – для їжі і для дотримання санітарії тіла. В перші дні/тижні блокади це ще може бути прийнятним, в подальшому, з поступовим озлобленням населення це ставатиме все небезпечнішим.

Якщо блокада міста здійснюється під час зими, то через зупинку подачі електрики не працюватимуть районні котельні та теплогенеруючі станції. При мінус 10 градусів на вулиці помешкання промерзає дуже швидко. Виникнуть суттєві труднощі з опаленням квартири в багатоповерховому будинку (система димоходу) та безпосердньої доставки в житло енергоносіїв (газ в балонах, паливо в каністрах, вугілля, дрова).

Вище зазначені фактори, не менш актуальні і для мешканців особняків.

Якщо ти один, то тобі буде відносно легше. Якщо в тебе сім`я з дітьми та батьки похилого віку, то в планування дій доводиться вносити суттєві корективи.

Надважливий пункт виживання в блокадному місті – запаси води та продовольства. Наявність річок, озер, колодязів ще задовольнить потребу у воді. Але з їжею будуть виникати все більше ускладнень. Без систематичного постачання продовольства в супермаркети і магазини, їжі там ставатиме все менше і менше. Можуть збільшитись випадки розбійних нападів на продовольчі центри.

Аби частково застрахуватись від цього потрібно мати запас продуктів з великим терміном зберігання. Також ти не можеш бути певен, що своєчасно отримаєш кваліфіковану медичну допомогу тому обов’язковими серед припасів мають бути ліки і засоби для надання першої медичної допомоги.

При обстрілах не підходьте до вікон. Не намагайтесь поправити штори – різький рух в віконному прийомі може спровокувати стрільбу. Тримайтесь від вікон, як умога, подалі – шальні кулі ніхто не відміняв. Якщо люди в військовій формі почнуть вимагати відкрити двері – виконуйте їх накази, адже вони можуть дуже швидко перейти від вимог до стрільби. Пам’ятай, ти мирний цивільний, який не представляє жодної загрози чи небезпеки, отже і поводь себе відповідно. Нехай зайдуть, перевірять, переконаються, що в тебе тільки заплакані діти і трохи панікуюча сім`я. Як правило, просто так в подвір’я не виводять і не розстрілюють. Як правило…

І ще одне. Будь-яку зброю, нарізні гладкоствольні мисливські карабіни та рушниці чи короткоствол, краще сховати подалі, інакше почнуться питання і непотрібні підозри.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *