Спад сексуальної активності та збільшення її симуляції

Людська сексуальність, треба визнати, галузь дуже заплутана. Примх у сексі існує не менше, ніж смаків в їжі. І так само, як відрізняються наші кулінарні вподобання, так варіюються й наші сексуальні смаки, змінюючись від країни до країни, від однієї людини до іншої та з дня на день.

Саме тому спроба визначити, що таке “нормальне” сексуальне життя, виглядає щонайменш нерозумною або взагалі приречена на провал. Різноманітність у цій галузі настільки значна, що жодна статистика ніколи не зможете відобразити правдиву картину того, що відчуває більшість людей.

Незайве сказати, що такі дані треба сприймати дуже обережно. Дослідження сексуальної поведінки часто неточні. Табу на розмови про секс, яке все ще існує в суспільстві, змушує деяких учасників опитувань приховувати правду, тоді як інших, навпаки, прикрашати свої “подвиги”.

Будь-які статистичні дані, безперечно, не є останньою істиною, а лише спробою надати загальне уявлення про діапазон сексуального життя в XXI столітті.

Сексуальна активність людей помітно знизилася в останні десятиріччя. У чому причини і як вирішити цю проблему?

Ми живемо в добу найбільшої сексуальної свободи в історії людства. Нові технології, що з’явились в останні 40 років, як от протизаплідні таблетки або сайти знайомств, відкрили безліч можливостей.

Нав’язана ЗМІ та кіноіндустрією сексуальна революція поступово змінила соціальні норми, зробивши суспільство більш толерантним до розлучень, дошлюбного сексу і таких екзотичних форм стосунків, як полігамність та свінгерство.

Тим більш парадоксальним виглядає факт, який підтверджують численні дослідження. Сьогодні ми займаємося сексом менше, ніж раніше.

У березні американські дослідники Джин Твендж, Райн Шерман і Брук Веллс опублікували статтю в “Архіви сексуальної поведінки”, в якій зазначили, що американці на початку 2010-х в середньому щороку мали на дев’ять сексуальних контактів менше, ніж наприкінці 1990-х, тобто середня кількість сексу знизилися з 62 разів на рік, до 53–х – це менше на 15%.

Зниження сексуальної активності було приблизно однаковим у представників різних статей, рас, національностей, у людей з різною освітою та професійною зайнятістю. Найнижчим цей показник був в одружених пар.

І хоча можна заперечувати, що результати одного дослідження ще нічого не означають, ця тенденція зростає по всьому світу.

У 2013 році Національне дослідження сексуальних стосунків і способу життя (Natsal) показало, що британці віком від 16 до 44 років мали в середньому менше 5 сексуальних контактів на місяць.

У попередньому опитуванні 2000 року цей показник був 6,2 рази на місяць для чоловіків і 6,3 – для жінок. Ситуація, вочевидь, є найбільш серйозною в Японії, де, як свідчать останні дані, 46% жінок і 25% чоловіків 16-25 років мають “зневажливе” ставлення до сексу взагалі.

Прийнято вважати, що оргазм симулюють лише жінки. Втім, недавнє дослідження в США виявило, що доволі значна кількість чоловіків також імітують кульмінацію під час сексуальних дій. На питання “Чи доводилось Вам імітувати оргазм?”, стверджуючи відповіли 50% жінок та 25% чоловіків. Причина, як і можна було очікувати, полягає в тому, що вони не відчували себе в настрої, але не хотіли засмучувати свою кохану людину.

Таким явищам є багато очевидних пояснень та пояснень, що лежать дуже глибоко у людській психіці. Зниження сексуальної активності людей дослідники фіксують в усьому світі.

Порно і соцмережі. Перенасичення

Одне з пояснень лежить на поверхні – це нові технології, які стають дедалі доступнішими, насамперед, порнографія і соціальні мережі.Зростання популярності онлайн порнографії дає привід деяким дослідникам вважати “залежність від сексу в інтернеті” психічним розладом. Захоплення порнографією заміняє секс у реальному житті і суттєво знижує сексуальне бажання в спальні, психо-емоційна сфера людини начебто перенасичується показною пристрастю.

Порнографію також звинувачують у створенні нереалістичного образу сексу, що призводить до таких психічних розладів, як “сексуальна анорексія” та “сексуальна дисфункція, спровокована порно”.

Дослідження 2011 року виявило, що серед 28 тисяч італійців, які регулярно дивляться порно, багато хто відвідує порносайти майже щодня. Як стверджує один з авторів дослідження Карло Фореста, ці люди звикають до “несамовитих зображень” сексуальних стосунків і в результаті мають проблеми із збудженням в умовах реального життя.

Порно створило два абсолютно протилежних ефекти. З однієї сторони, частина відео порно настільки приваблива, хвилююча і з гарними акторами, що у людей від зустрічі з реальністю не виникає таких самих переживань. З другої сторони, інша частина порно настільки неякісна, з відштовхуючими акторами, з малоприємними моментами та епізодами, що це породжує “відгородження” психіки людини від сексуальних бажань.

Соціальні медіа є другою головною причиною, яка відволікає людей від сексуального життя. Якщо раніше дослідники доводили, що телевізор в спальні суттєво знижує сексуальну активність, тепер таким чинником стали Facebook, Vkontakte, Twitter та Instagram.

Те саме можна сказати й про соцмережі. Хоча смартфони й відбирають час у реального життя, сайти знайомств зробили секс більш доступним.

Робота і стрес

Іншим винуватцем часто називають роботу з її стресами, втомою і кількістю часу, який ми проводимо в офісі.

Проте тут залежність не така очевидна. У випадках, коли робота приносить задоволення це підвищує, умовно кажучи, тонус, загострює пристрасні бажання. Активне професійне життя, що в задоволення, як правило, корелювало й з більшою частотою сексуальних контактів.

І навпаки – робота, яка не приносить задоволення, шкідливіша для психічного здоров’я, ніж навіть безробіття, і це також позначається на сексуальному житті. Стрес дедалі частіше вважають основною причиною зниження сексуальної активності і задоволення.

Сучасне життя

Серед багатьох інших причин, які погано впливають на сексуальне життя, дослідники називають психічне здоров’я, добробут та відчуття щастя. Останнім часом у західних суспільствах спостерігається справжня епідемія психічних розладів, перше місце з яких посідає депресія і тривожність.

 

Численні дослідження доводять, що депресія спричинює труднощі в сексуальному житті і знижує статевий потяг. Науковці Твендж, Шерман і Веллс зазначають також, що між зниженням задоволеності життям і зменшенням сексуальної активності є безперечний причинно-наслідковий зв’язок.

Дослідники пояснюють спалах психічних розладів невпевненістю, притаманною сучасному життю, яка насамперед вдаряє по молодому поколінню.

Саме в цього покоління науковці й спостерігають найбільше зниження сексуальної активності. Як підкреслює Джин Твендж, “мілленіали” – покоління нового тисячоліття –  займаються сексом менше, ніж покоління X (народжені в 1960-1970 роках) і бебі-бумери (1950-1960 роках) у відповідному віці.

Брак стабільної роботи і житла, страх глобальних катастроф і самотність життя у великих містах погано впливають на психічне здоров’я.

І таким чином, зниження сексуальної активності можна вважати наслідком сучасного життя. Причина не в чомусь одному, а в сукупності багатьох чинників. Це, насамперед, – стрес, напруга на роботі, відсутність стабільності і технології, відсутність відчуття щастя.

Напевно, хтось скаже, що з огляду на надто вільні звичаї в сучасному суспільстві, зниження сексуальної активності – це не так вже й погано. Але секс є важливим. Він робить людину щасливішою і здоровішою, сприяє задоволенню від професійного життя. А головне – багатьом людям секс приносить радість. Принаймні мав би це приносити…

Саме тому, по всьому світу активно намагаються вирішити цю проблему. У лютому цього року член муніципальної ради шведського містечка Оверторнеа Пер-Ерік Маскос запропонував ввести для 550 співробітників ради щотижневу оплачувану годину для сексу. Пан Маскос підкреслив важливість сексу і заявив, що його пропозиція “надасть парам трохи вільного часу лише для себе”.

Японія вже давно намагається впоратися з цією проблемою, насамперед через швидке падіння народжуваності в країні. За народження дитини японcький уряд виплачує батькам премію, а підприємствам рекомендує давати співробітникам більше вільного часу на продовження роду. Так, одна з найбільших японських корпорацій Keidanren заохочувала своїх 1600 корпоративних членів надавати співробітникам більше вільного часу, який вони могли би провести зі своїми родинами. Щоби підвищити народжуваність, місцева влада видає багатодітним сім’ям талони на продукти, а також фінансує сайти знайомств.

Уряд Австралії проводить подібні заходи вже багато років.

Проте, всі ці заходи не вирішують глибинних проблем, тому що не впливають на рівень задоволеності життям, що могло би підвищити сексуальну активність людей.

Оскільки ця проблема – дуже складна, її вирішення також має бути багатовимірним. Воно насамперед вимагає покращення психічного здоров’я людей, на яке погано впливають стреси і ненадійність сучасного життя.

Покращення психічного здоров’я націй не тільки позитивно позначиться на їхньому сексуальному житті, але й поліпшить загальне самопочуття та добробут людей.

 

 

Стаття підготовлена за матеріалами BBC-Україна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *