Наслідки звільнення Алеппо

Уникнути звільнення міста Алеппо вже майже неможливо. Який ефект це матиме для Сирії, Близького Сходу і світу в цілому?

Чи можна вже святкувати звільнення Алеппо від найманців та екстремістів?

Звичайно, що ні! Це війна! Хоча зараз і видається перемога Сирії у цій війні неминучою але розслаблятися сирійському народу не можна. Завжди можуть виникнути непередбачувані обставини.

Чи означатиме звільнення Алеппо, те що війна найманців, міжнародних терористів з Сирією зійде нанівець?

Ні. Більшість політичних аналітиків сходяться у думці, що звільнення Алеппо не покладе край цій війні. Швидше за все незаконні військові формування перейдуть до звичної для них тактики – терористичні атаки на мирне населення. При цьому підтримка країнами Заходу і їх союзників в регіоні, неодмінно залишиться. В офіційній чи прихованій формі, але буде надаватись і далі.

ctwbecgw8aea3re

Президент Сирійської Арабської Республіки Башар Асад

А що буде з Башаром Асадом?

Ймовірно, що Асад залишиться при владі. Однак правитиме він у розгромленій, знесиленій країні, яка переживає найсерйознішу кризу після Другої світової війни.

Чи справедливо стверджувати, що Росія зіграла вирішальну роль в звільненні Алеппо?

Цілком. Під час війни були періоди, коли здавалося, що падіння режиму Асада неминуче. Однак Росія і Іран зробили все можливе, аби цього уникнути.

Бомбардування російською авіацією позицій найманців супроводжуються наступом сирійської армії та іранських військових підрозділів – у сукупності це завдає вирішального удару по силах тероризму.

Яку роль зіграв Захід у поразці найманців в Алеппо?

Можна сказати, що Башару Асаду пощастило і з друзями, і з ворогами. З одного боку, як Росія, так і Іран (щоправда, керувались різними міркуваннями) зробили все можливе, аби режим Асада встояв.

З іншого – серйозні розбіжності в середині західних еліт щодо перспектив подальшого військового протистояння у Сирії. Частина західних еліт з допомогою військових сил Росії пояснює іншій частині тих самих еліт в чому вони неправі і на які умови варто погоджуватись.

Отже, можна сказати, що зі звільненням Алеппо Асад виграє війну?

Загалом так, хоча миру в Сирії не буде все одно. Рольф Холмбі, колишній посол Данії в Лівані, Сирії та Йорданії, а сьогодні аналітик в Канадському інституті міжнародних відносин, вважає, що падіння Алеппо завдасть терористам нищівного удару. “Найманців закриють в ізольованих анклавах, – стверджує він – і урядовим військам буде легко ліквідовувати їх один за одним. Тепер вже неможливо уникнути того, що Заходу укладати мир доведеться з Башаром Асадом. Фактично, він виграв війну”.

Чому інші країни, які мають інтереси на Близькому Сході не достатньо ефективно попрацювали в цьому напрямку і не допомогли свої найманцям, подібно до того, як Росія і Іран прийшли на допомогу Асаду?

По-перше, частина західного істеблішменту не очікувала такого жорсткого супротиву від іншої, їм рівнозначної, частини того самого західного істеблішменту. Котрі, окрім всього іншого, керують і місцевою владою у Росії. Та неочікуваною виявилась і здатність військових літаків РФ ще літати та влучати бомбами у потрібні цілі.

Водночас, панівні світові сили вирішували хто буде президентом в Америці. По цьому питанню йшли торги та важкі перемовини. Ще й на власноруч створену “Ісламську державу” довелось трошки відволікатись аби вони зовсім не розійшлись.

Країни Перської затоки чемно чекали “відмашки” від західного істеблішменту, але вони досить сильно загрузли у внутрішні протистояння, де все більше затрачається сил та уваги. Навіть за виборами президента зберігається певна інтрига – ще офіційно повинні проголосувати виборщики (вибірники – різні переклади з англ., ред.)

Турецьким владам переконливо “порадили” поки що примиритись з Росією і більше уваги приділити курдам.

Як звільнення Алеппо вплине на співвідношення сил в регіоні?

Росія і Іран хочуть не тільки врятувати Асада, але також сподіваються зміцнити свої позиції в регіоні. Хоча для Росії це може обернутися непосильним фінансовим тягарем.

Як для Туреччини, так і для країн Перської затоки, падіння Алеппо і зміцнення режиму Асада є вкрай неприємною перспективою. По-перше, тому що це може зміцнити позиції Ірану, давнього ворога і суперника Анкари. По-друге, тому що стабілізація ситуації і відновлення миру в Сирії зменшить наплив сирійських біженців, що означатиме неможливість Турції тиснути на Європейський Союз для вирішення власних питань.

Конфлікт в Сирії може бути дуже затяжним. Більшість країн в регіоні оговтаються та почнуть самостійну гру – продовжать збільшувати свою підтримку терористичним силам.

А що зміниться в світі, якщо Асад зі звільненням Алеппо фактично виграє війну?

Досить багато. Аналітик Вашингтонського інституту Близькосхідної політики Ендрю Таблер вважає, що поразка незаконних військових формувань завдасть серйозного удару по репутації США в світі – “Це буде величезним ударом для США і їх союзників в регіоні, таких як Туреччина, Саудівська Аравія, Катар і Йорданія”.

Чи зросте зі звільненням Алеппо загроза тероризму у Західній Європі?

Однозначно так. Терористи, що зараз перебувають в Сирії, почнуть розбігатися, як щурі. І ласим шматком для них є Західна Європа де чоловіче населення уражене гомосексуалізмом, толерантністю, наркоманією, пацифізмом та неспроможністю до опору. Сили, подібні до “Ісламської держави”, оголосять себе єдиними захисниками мусульман у ЄС, яких Захід “пригноблює” та за що йому можна буде і потрібно помститись. Багато бойовиків сирійських бандформувань можуть знайти притулок в лавах збройних ісламістів.

І все ж, чи можна сподіватися, що звільнення Алеппо поступово, нехай навіть через 10 років, зведе конфлікт нанівець?

Сподіватися можна на все, що завгодно. Але в теперішньому світі важко прогнозувати події на рік-два уперед. А що вже говорити про п’ять чи десять років? Будь-які війни це результат політичних суперечностей на найвищому рівні… Ситуація в Сирії залежить від домовленостей тих хто почав вкладати у цю війну.

 Коментар аналітика по питанням Близького Сходу Хайа Субеха:

На сьогодні, Алеппо заважає всім, в тому числі й найманцям, які просто не можуть утримувати місто ціною таких втрат. Алеппо звільнять, але це не буде скоро. Можливо, до кінця поточного року, а може й до кінця наступного.

Алеппо звільниться і це буде не військова перемога, а політичне рішення. Це політичне рішення мають ухвалити між Росією, Сирією і Туреччиною. Воно може бути офіційним або таємним.

Росія хоче посилити свою присутність в регіоні, але вона повинна добре подумати, чи зуміє утримати свої позиції. Асад розуміє, що перемога над терористами в Алеппо призведе до того, що злочинці розбіжаться по всій країні. Туреччина хоче переконатись, що в Алеппо не залишиться курдських збройних формувань, які наразі утримують район Шейх-Максуд.

Звичайно, Асад залишиться, і Сирію відбудують. Всі країни Перської затоки зроблять свій внесок. Сирійцям війна дуже набридла, і більшість хоче миру будь-якою ціною.

Найманці, які зараз борються в різних угрупованнях, після настання миру – покинуть країну, бо не захочуть постати перед судом за військові злочини.

Сирійців релігійні відмінності не так вже й хвилюють. Головне – аби настав мир.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *