Єллоустонський вулкан готовий до виверження
Єллоустонський вулкан знаходиться в північно-західній частині Сполучених штатів Америки, в штаті Вайомінг, на його основі створено одноіменний Єллоустонський національний парк. При описі вулкану застосовується слово “кальдера”, що з іспанської мови перекладається як бак чи казан. Простіше кажучи кальдера вулкану це те саме, що і кратер вулкану тільки більший та утворилася вона внаслідок провалу вершини вулкану та, у деяких випадках, прилеглої місцевості. Розміри Єллоустонської кальдери (кратеру): ширина 55 км, довжина 72 км. Єллоустонський вулкан є одним з найбільших супер вулканів світу та досі вважався дрімаючим вулканом.
Вченим відомо, що вулкан має періодичність виверження кожні 640 тисяч років. І за іронією долі сучасне населення планети Земля і живе саме в той час, коли зазначений період вже миниув. Більше того геологи, вулканологи, сейсмологи та інші вчені фіксують активізацію вулкану: протягом останніх чотирьох років, по всій кальдері, відбулось підняття грунту на 178 см, це при тому, що за попередні 25 років під’йом грунту склав не більше 10 сантиметрів. Збільшення кількості гейзерів, а в минулому році частина доріг була перекрита у зв’язку з підивищенням температури грунту до 70 градусів за Цельсієм.
Місцева влада заміть того аби уважніше дослідити вулкан та оприлюднити прогнози з 2004 року ввела обмеження на перебування туристів на теріторії парку. На його території різко збільшилась кількість охоронців, а деякі зони були оголошені закритими для відвідування. Проте в них зачастішали вчені сейсмологи та вулканологи. Одна за одною в парк почали навідуватися комісії з вивчення вулканічної діяльності. Що вони там нарили, широкій публіці не повідомлялося, але відомо, що вже у 2007 році при Управлінні президента США була створена Наукова рада, наділена надзвичайними повноваженнями. До неї увійшли декілька провідних геофізиків і сейсмологів країни, а також члени Ради національної безпеки, в тому числі міністр оборони і представники розвідки. Щомісячні наради цього органу очолював особисто президент Джордж Буш. У тому ж році Національної Єллоустонський парк перейшов з відомчого до підпорядкування Міністерству внутрішніх справ та під пряме управління Наукової ради.
Про підземні поштовхи, що відбуваються у надрах Єллоустонського парку не повідомляються або доводяться до громадськості в заменшених показниках, поштовхи в сусідніх штатах подаються, як другорядні новини без комплексної привязки до всіх підземних процесів.
Результати досліджень геологів, сейсмологів, вулканологів та інших науковців, які дотичні до дослідження процесів, що відбуваються в Землі стали закритими для громадськості. Деяку інформацію можна зустріти у вузькоспеціалізованих виданнях, що видаються невеликим тиражем. Інформація в світових ЗМІ на тему сейсмології та вулканології подається виключно, як констатація фактів, без зрозумілих пояснень процесів, що відбуваються у нашій планеті.
Єллоустонський вулкан це найбільш геологічно активна область планети. За нею в списку стоїть кальдера Айра в Японії, яка за думкою вчених синхронно пов’язана з Єллоустонським вулканом. Тобто коли рване Єллоустонський, то це атоматично здетонує супервиверження вулкану Айра. Виверження цих двох супер вулканів, нажаль, зруйнує японські острови та зробить непридатним до життя більшу частину Північної Америки.
Сейсмічні вимірювання 2009-го року показали, що порожнина, яка живить магмою резервуар Єллоустонського супер вулкану, розташована до земної поверхні під кутом 60 градусів з шириною на 240 км та на глибинах від 80 до 650 км.
Терміни
Абсолютно чітко спрогнозувати виверження неможливо, проте вчені стверджують, що вулкан може почати виверження в будь-який момент. Раніше Американське суспільство геологів стверждувало, що найближчий час вулкан спатиме спокійно та активізується він тільки через, приблизно, 20 тисяч років. Але через деякий час, на підставі комп’ютерних програм було підраховано, що дата виверження очікується у 2075 році. І вже у 2003 вчені прийшли до нових, не самих оптимістичних висновків – виверження Єллоустонського вулкану відбудеться в проміжку 2012 – 2016 роки. Ну, як бачимо з цього останнього відомого нам прогнозу часу лишилось не багато – 2016-й рік на половину вже пройшов.
Наука не стоїть на місці і з великою ймовірніст’ю можна припустити, що за останні десять років з’явились більш новіші та точніші методи прогнозування виверження вулканів. Але якщо результати таких прогнозів не розголошуються, то справи кепські…
Група дослідників з США вважає, що супер виверження неминуче та підземні процеси вже прийняли незворотній характер. А стосовно супер-вулкану Айра, то ймовірнисть зникнення японських островів протягом найблищих дев’яти років становить 70%, а протягом найблищих 18 років – 99%.
Супер виверження може початися в будь-який момент і спровокувати його може землетрус магнітудою близько 6 – 7 балів. У тому, що це станеться, вже не сумнівається жоден фахівець, питання лише часу.
Деякі вчені вже згорнули свої дослідження, припинили спостереження в Єллоустонському парку та евакуювали свої сім’ї на інші континенти. Зверніть увагу, що вчені з сім’ями не змінили один штат на інший, чи одну країну на іншу – ні! Вони свідомо покинули багату країну та переїхали на інші материки.
Наслідки
За оцінками дослідників висота викидів сягатиме стратосфери – 40 – 50 км. Під час виверження визначальною буде Роза Вітрів – куди та з якою швидкістью вітер понесе хмари пилу. По Айрі важще спрогнозувати, по Єллоустону – попіл товщиною 20 – 30 см накриє більшу частину Північної Америки. Населенню цього континента загрожує швидка смерть у вигляді потоків лави та потоки, так званої, пірокластичної хвилі – потоки розпеченого бруду з температурою 400 градусів за Цельсієм. Зона ураження від цих двох факторів складатиме 1000 км від епіцентру виверження.
Потім хмара попелу почне поширюватися вшир. Протягом доби в зону лиха потрапить вся територія Сполучених Штатів та південь Канади. Небезпекою вулканічного попілу є його мікроскопічність від нього не захищають ні марлеві пов’язки, ні распіратори. Потрапляючи в легені, попіл змішується зі слизом, твердне і перетворюється в цемент.
На те, щоб перетнути Атлантику і Тихий океан, хмарам попілу та золи потрібно декілька тижнів, а вже через місяць вони закриють Сонце по всій Землі.
Ще в атмосфері різко зростатиме концентрація сірководню і гелію, що спричинятиме смерть від отруєнь та кислотні опади. Кислотні дощі в свою чергу будуть причиною знищення рослинності на планеті.
Через два тижні після того, як Сонце сховається за хмарами попілу, температура повітря на земної поверхні впаде, в різних районах земної кулі, від -15 градусів до -50 градусів і більше. Середня температура на поверхні Землі складатиме близько -25 градусів. З поверхні Землі наша зірка буде спостерігатись наче місяць в тумані. І це з такою ж оствітленіст’ю від світила та передачею тепла. Потрібно бути готовим до різкого пониження температури та надпотужних вітрів на поверхні.
Ефект “ядерної зими” буде тривати від двох до п’яти років.
Дана стаття призначена не посіяти паніку, а навпаки змотивувати людей бути готовими до будь-якого розвитку подій.
Для нас, мешканців центральної Європи шанси вижити, хоч і невеликі, проте є! Головне спокійно все обдумати та підготуватись заздалегідь.